- Šta je dermatologija?
- Radiotalasni lifting lica
- Alergološko testiranje kod djece
- Maligni melanom
- Dermatoskopija
- Dermatokirurgija
- Korektivni tretman za zrelu kožu
- Nježan tretman za osjetljivu i dehidriranu kožu
- Medicinski tretman čisćenja kože s aknama
Koža je najveći i najvidljiviji organ našeg tijela te ima cijeli niz značajnih funkcija, od kojih ističemo njenu zaštitnu ulogu od okolišnih utjecaja, ozljeda i infekcija.
Promjene na licu ili tijelu koje se mogu pojaviti, a koje dermatologija može uspješno izliječiti su:
- bradavice i druge izrasline na koži;
- gljivične infekcije;
- dermatitis (kontaktni, atopijski, seborejički);
- akne;
- bolest vezivnog tkiva;
- poremećaj pigmentacije;
- različiti tumori kože;
- druge promjene na koži.
Kakva je prognoza dojenačkih akne?
Atopijski dermatitis
Što je atopijski dermatitis i koliko je bolest česta?
Atopijski dermatitis je najčešća kronična upalna bolest kože dječje dobi koja se javlja u 15-20% dječje populacije. Bolest je karakterizirana upalnim kožnim promjenama, suhoćom i svrbežom kože, a tipična su česta pogoršanja bolesti nakon mirnih perioda. Tipičan je početak bolesti u ranoj dojenačkoj dobi. Kod 60% djece simptomi se pojavljuju prije navršene 1. godine života, a 85% djece oboli do 5.godine života. Važno je napomenuti da postoji nasljedna sklonost za bolest, koja se prenosi u obitelji.
Što je atopija i što su atopijske bolesti?
Koji je uzrok atopijskog dermatitisa?
Da li se pojava atopijskog dermatitisa može spriječiti?
Rana senzibilizacija na inhalacijske alergene iz okoliša, prvenstveno na alergene grinje iz kućne prašine i duhanski dim, važni su čimbenici rizika za astmu i alergijski rinitis ali i za pogoršanje atopijskog dermatitisa u ranom djetinjstvu. Stoga se preporuča provođenje mjera za smanjenje koncentracije grinja u prostoru u kojem dijete boravi i izbjegavanje izlaganja djeteta duhanskom dimu.
Koliko je česta alergija na hranu kod atopijskog dermatitisa?
Bakterijske infekcije kože
Eizipel ili crveni vjetar
Gljivične infekcije kože (dermatomikoze)
Dijagnoza se postavlja na temelju anamneze i kliničke slike, te mikološke obrade žarišta koja se sastoji od nativnog mikroskopskog preparata i kulture gljiva, a u pojednim slučajevima je potreban pregled fluorescentnom svjetiljkom (Woodova lampa).
Terapija ovisi prvenstveno o lokalizaciji promjena ( koža, vlasište ili nokti), zatim o stupnju oštećenja kože, dubini prodora uzročnika i vrsti gljivice koja je uzrokovala infekciju. U pravilu je dovoljna terapija antimikoticima u kremi, ali je u slučajevima proširene kožne infekcije, kod mikoza vlasišta i onihomikoza (infekcije noktiju) potrebno sistemsko liječenje.
Virusne infekcije kože
Herpes Zoster
Molluscum Contagiosum
Bolesti uzrokovane Humanim Papilloma virusima (HPV)
Bradavice na stopalima pojavljuju se pojedinačno ili u grupama na mjestima s debelim slojem roževine. Bolne su pri hodu, više su plosnate, te rastu u dubinu što zapravo i uzrokuje bol.
Ravne mladalačke bradavice (Verrucae planae juveniles) jedva su blago uzdignute iznad nivoa kože, plosnate su, boje kože, svijetlosmeđe ili sivkaste. Pojavljuju se na licu, gornjim stranama šake, a rijeđe na drugim mestima.
Šiljsti kondilomi (Condylomata acuminata), nastaju u anogenitalnoj regiji (prepucijum, glans penisa, labija, anus, vagina, uretra). To su mekane, izdužene bradavice ružičaste boje, na peteljci, neravne površine poput karfiola. Te se bradavice najčešće prenose spolnim kontaktom. Mogu biti uzrokovane HPV virusom niskog (tipovi 6,11) i visokog rizika (tipovi 16, 18, 31, 33 35).
Važna napomena: prije testiranja ne smiju se uzimati antihistaminici najmanje 7 dana, jer lijekovi mogu utjecati na rezultate testiranja.
Kako se liječi atopijski dermatitis?
Kako bolest utječe na kvalitetu života djeteta i obitelji?
Kolika je važnost edukacije roditelja u kontroli bolesti kod djeteta s atopijskim dermatitisom?
Oko 2/3 djece u vrijeme nošenja pelena, razviju pelenski dermatitis, pri čemu je najveća učestalost između 9 do 12 mjeseca života. Djeca na majčinom mlijeku rijeđe imaju pelenski dermatitis. Kod neke djece pelenski su osipi češći u vrijeme nicanja prvih zubi ili kod prelaska na mješovitu prehranu, nakon prvih šest mjeseci prehrane majčinim mlijekom.
S obzirom na činjenicu da pelenska regija predstavlja pregibnu regiju te je područje pod stalnom okluzijom, to je regija koja je često vlažna, a kad je koža vlažna, njezin površinski sloj nabubri i poveća se trenje. Kako se dijete miče i pelene se miču po koži, koja se tako oštećuje. U početku se pojavljuje crvenilo koje može biti različitog intenziteta, najčešće na izbočenim dijelovima glutealne regije, na genitalnoj regiji i donjem dijelu trbuha, dok su prepone najčešće pošteđene. Ako upala kože traje duže, mogu se javiti mjehurići, erozije odnosno ranice, a poslije ljuštenje kože i suhoća. Često se koža sekundarno inficira gljivom iz roda Candida sp.
Što je maligni melanom?
Melanom je zloćudni tumor kože podrijetlom od melanocita, stanica koje proizvode pigment melanin, a koji se ubraja među najzloćudnije tumore kože i sluznica, uz veliku sklonost ranom metastaziranju. Maligni melanom se osim na koži može pojaviti i na sluznicama, oku i u središnjem živčanom sustavu. Za razliku od drugih oblika raka kože melanom se lako i brzo širi u udaljene dijelove tijela, gdje nastavlja rasti razarajući tkiva.
Melanom se klinički očituje kao pigmentirana lezija na koži, koja pokazuje vidljive promjene tijekom mjeseci ili godina.
Maligni melanom obično je tamnosmeđe do plavocrne boje. Dio tumora može biti bez pigmenta. Veličina, oblik, dubina prodora tumorskog tkiva, boja kao i sekundarne promjene kao što su vlaženje, stvaranje krusta, erozije i ulceracije, uzrokuju naglašenu morfološku raznolikost.
Zbog toga svaku kožnu promjenu koja pokazuje promjenu boje, oblika, rubova ili veličine treba ozbiljno shvatiti i na vrijeme pregledati kod dermatovenerologa, koji će na temelju kliničke slike i dermatoskopije odlučiti je li potrebno kirurško odstranjenje u cijelosti i PHD ili redovito praćenje lezije.
Osobe koje imaju veći broj madeža, više od 50 ulaze u grupu rizičnih osoba, ali moram napomenuti da je izgled madeža važan u praćenju, posebice madeži koji su prisutni od rođenja, kao I osobe koje imaju tzv. sindrom displastičnih madeža.
Koji je uzrok nastanka melanoma?
Postoje brojni dokazi da melanom nastaje kao posljedica djelovanja utjecaja okoliša i genskih faktora. Melanom je maligni tumor koji nastaje malignom transformacijom melanocita. Kao takav, može nastati u svim tkivima koja sadrže melanocite. To su: koža, oko, sluznica gornjeg dijela probavnog sustava, sinusi, vagina i rektum. Od uzroka koji su povezani s okolinom najvažnije je spomenuti ultraljubičasto (UV) zračenje.
Najvažniji okolišni etiološki čimbenik u razvoju melanoma je ultravioletno zračenje. Od ostalih čimbenika važnu ulogu igraju i pozitivna obiteljska anamneza, tip kože, tip i broj nevusa, imunosupresija te prethodno dijagnosticiran melanom ili nemelanomski karcinom kože.
Kolika je učestalost javljanja malignog melanoma u svijetu?
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, dva do tri milijuna ljudi godišnje oboli od nekog oblika zloćudnog tumora kože, a 132.000 oboli od melanoma, od čega godišnje umire 41.000 ljudi. U svijetu, ovisno o zemljopisnim područjima, broj novooboljelih raste između tri i sedam posto godišnje.
Najveća incidencija melanoma u svijetu je u Queenslandu u Australiji, a iznosi 55,8/100000 za muškarce i 41,1/100000 za žene
U posljednjih 30 godina broj oboljelih od malignog melanoma u Europskoj uniji se udvostručio, no iako je u Hrvatskoj broj dijagnosticiranih slučajeva na razini europskog prosjeka, zabrinjava činjenica da je stopa smrtnosti čak za 50% veća od prosječne stope smrtnosti za države Europske unije
Koliko se u Hrvatskoj godišnje registrira novih slučajeva melanoma i koja je prosječna životna dob u kojoj se melanom dijagnosticira
U Hrvatskoj je melanom prema učestalosti pojavljivanja među malignim tumorima na 11. mjestu te čini oko 3% svih malignoma.
Prema podacima Registra za rak RH, u Hrvatskoj je u 2010. g. zabilježena stopa incidencije 13,8/ 100 000 za muškarce i 11,4/ 100 000 za žene. U Hrvatskoj se godišnje registrira oko 500 novih slučajeva melanoma. Stopa smrtnosti od melanoma u Hrvatskoj u zadnja je dva desetljeća je 50% , što je posljedica dijagnosticiranja melanoma u uznapredovalom stadiju.
Prosječna životna dob u kojoj se dijagnosticira melanom je 40-60 godina starosti, iako se u zadnje vrijeme često dijagnosticira i u mlađih osoba u dobi od 25 do 40 godina, a vrlo rijetko u djetinjstvu. Izuzetak je lentigo maligna melanoma koji se pojavljuje u starijoj životnoj dobi (uglavnom u sedmom desetljeću života).
Je li točno da učestalo izlaganje suncu i sunčane opekline u ranom djetinjstvu predstavljaju značajan rizik za nastanak melanoma kasnije tijekom života?
Osobit rizik imaju osobe koje su više puta tijekom života imale opekline od sunca, te one koje povremeno intenzivno borave na suncu ili se izlažu umjetnim izvorima UV zračenja, kao što su solariji, a koji su mnoge zemlje zabranile mlađima od 18. godina, zbog dokazanog kancerogenog djelovanja na kožu.
Dakle, zaštita od sunca tijekom djetinjstva ima važnu ulogu u sprječavanju štetnih posljedica UV zračenja, posebice u sprječavanju nastanka melanoma i ubrzanog starenja kože. Učestalo izlaganje suncu i sunčane opekline u ranom djetinjstvu predstavljaju značajan rizik za nastanak melanoma kasnije tijekom života; dovoljno je da dijete zadobije jedan do dva puta sunčane opekline pa da se rizik nastanka melanoma kasnije tijekom života udvostruči.
Oštećenje kože je kumulativno (“zbraja se”) i započinje već s prvim izlaganjem suncu pa zato nikada nije dovoljno rano započeti štititi dijete od sunčevog zračenja. Zaštita kože u dječjoj dobi može značajno smanjiti rizik nastanka karcinoma kože kasnije u tijeku života (čak do 80%). Polazeći od činjenice da 50-80% ukupne količine ultraljubičastog zračenja primimo do 18. godine i uzimajući u obzir produženi boravak djece na otvorenom, zaštita od sunca tijekom djetinjstva ima važnu ulogu u sprječavanju štetnih posljedica kumulativnog djelovanja UV zračenja, posebice u sprječavanju nastanka tumora kože i ubrzanog starenja kože. Iako većina loših posljedica izlaganja suncu ne nastupa u djetinjstvu, nova medicinska istraživanja potvrdila su da je izrazito važno zaštititi djecu od prekomjernog izlaganja UV zrakama, obzirom da postoji povezanost između prekomjernog izlaganja suncu u djetinjstvu i nastanka kožnih tumora u odraslih, ponajprije karcinoma, ali i malignog melanoma.
Na svakoj kremi za sunčanje u pravilu nalaze ispisana tri velika slova SPF i uz njih broj koji može biti u rasponu od 2 do… recimo 60!
Zašto je važno redovito pregledavati madeže?
U praćenju madeža važan je samopregled kože kao i redoviti dermatološki pregledi madeža uz dermatoskopiju.
Dermatoskopija je bezbolna dijagnostička pretraga koje je obavezni dio pregleda madeža i predstavlja premosnicu između standardnog kliničkog pregleda madeža i histopatološke interpretacije madeža koji su operativno odstranjeni.
Dermatoskopija nam omogućuje analizu pigmenta i strukture pigmetniranih promjena kroz slojeve kože, što je prostim okom nemoguće.
Vrijednost dermatoskopije je dakle upravo u ranijem otkrivanju promjena koje upućuju na određenu atipiju (odstupanje od normale). Na temelju dermatoskopskog pregleda može se donijeti odluka o operativnom zahvatu ranije nego što se uspije razviti promjena vidljiva prostim okom.
Kod samopregleda je važno pratiti odstupanja u izgledu madeža primjenom ABCDE pravila (A-asimetrija, B-granica,rubovi, C-boja, D- promjer, E-elevacija, izdignuće).
Svaku naglu promjenu u izgledu madeža trebamo ozbiljno shvatiti jer ona može biti znak pojave melanoma, te je potrebno bez odgađanja se javiti na dermatološki pregled, a uslučaju procjene da se radi o atipičnom madežu potrebno ga je operativno odstraniti uz PHD.
U kojim bi godinama trebalo otići na prve preventivne preglede madeža?
Preventivni pregledi madeža potrebno je provoditi od najranije dobi, posebice kod djece koja imaju prirođene madeže ili veći broj madeža na koži, kao i u obiteljima gdje je bilo oboljelih od melanoma.
U kojem je postotku melanom izlječiv ako se otkrije u ranoj fazi?
U liječenju melanoma imperativ je rano otkrivanje i dijagnostika melanoma jer je i prognoza takvih bolesnika bolja. Ukoliko se melanom otkrije u najranijoj fazi (melanoma in situ) možemo reći da je izlječenje 100%, s obzirom da se u tom slučaju radi o melanomu koji je još uvijek ograničen na površni sloj kože u epidermisu i da nije probio epidermodermalnu granicu.
Što je melanom deblji to je i prognoza lošija, a rizik metastaza veći. Upravo se zbog toga apelira na redovitim preventivnima pregledima kože za koje možemo reći da često spažavaju život osoba koje imaju veći rizik za nastanak melanoma. Prognoza malignog melanoma ovisi o kliničkom stadiju bolesti, dubini invazije i lokalizaciji malignog melanoma.
Također anti antioksidansima štitimo kožu od stresa uzrokovanog vanjskim faktorima. Crvenilo nakon navedenih postupka je vidljivo smanjeno, koža hidratizirana i smirena. Tretman uključuje nježno čišćenje, eksfolijaciju za uklanjanje odumrlih stanica, hranjenje s vitaminskim ampulama i masažom limfne drenaže.
Medicinski tretman za masnu i nečistu kožu s aknama ciljano tretira upalne promjene i komedone. Tretman započinje omekšavanjem kože lica, nakon čega slijedi dubinsko čišćenje i eksfolijacija. Na kraju tretmana na kožu se nanose posebne maske koje umiruju kožu i smanjuju lučenje lojnih žlijezda.
Fotodinamska terapija
Nova metoda u liječenju akne ALA-PDT (aminolevulinska kiselina-fotodinamska terapija) pokazala se izuzetno učinkovitom u brojnim kliničkim studijama. Ova vrsta terapije djeluje putem smanjenja lučenja lojnih žlijezda i smanjenja upale kože tako što dovodi do raspadanja bakterija P.acnes putem stvaranja slobodnih radikala kada se koža osvijetli LED svijetlom (polikromatsko vidljivo svijetlo) uz prethodno nanošenje maske koja sadrži aminolevulinsku kiselinu (ALA).
Crveno svijetlo (valna dužina 640nm) prodire dublje u kožu od plavog svijetla (do dubine od 8-10mm). Njegovom asporpcijom smanjuje se upalna reakcija u tkivu. Uz to, ima i učinak na smanjenje lojnih žlijezda i posljedično smanjenje lučenja sebuma (loja). Osim toga, crveno svijetlo ima odličan učinak na ubrzano cijeljenje i prevenciju nastanka ožiljaka nakon upalnih akne. U terapiji se koristi naizmjenično obasjavanje kože plavim i crvenim svijetlom uz izuzetno dobre rezultate u liječenju papulopustuloznog oblika bolesti.