Diskus hernija i ostali uzročnici išijasa:
Hernija diska je oštećenje na vanjskoj strani diska zbog kojega gel koji se nalazi u disku može iscuriti te može doći do pritiska na živac što uzrokuje bol. Kod diskus hernije u donjim dijelovima leđa može doći, uz standardne simptome išijasa, i do utrnulosti.
Hernija diska je najčešći ali ne i jedini uzrok išijasa. Među puno mogućih uzročnika izdvojit ćemo ove:
- Lumbalna stenoza– Stenoza je suženje jednog ili više područja u kralježnici – najčešće u gornjem dijelu ili donjem dijelu leđa. Kada do sužavanja dolazi u donjem dijelu kralježnice, korijeni lumbalnih živaca mogu biti pogođeni.
- Tumor na kralježnici– kako tumor raste, raste i pritisak na živce kralježnice pa dolazi do boli
Tretirati uzrok problema, tj oštećenje diska i iritaciju korijena n. ischiadicus-a. Smanjiti i/ili ukloniti bolove u krstima i nozi, te ukloniti eventualne neurološke simptome (trnci u nozi, promjene osjeta, slabost potkoljenice i stopala). Poboljšanje funkcije lumbalne kralješnice, a time i funkciju cijelog sustava za kretanje. Smanjenje pritiska unutar kralješnice i saniranje oštećenog diska između dva kralješka, kao i samih kralješaka. Smanjenje i/ili uklanjanja mehaničke i druge iritacije korijena spinalnog živac te poslijedično smanjenje i/ili u potpunosti uklanjanje simptoma lumboischialgie (išijasa).
- Kiropraktika - kiropraktičar može tretirati diskove kralježnice ukoliko im je smanjena pokretljivost
- Neoperativna dekompresijska terapija kralježnice (DTK) - istezanje lumbalne kralješnice
- Mirovanje u ležećem položaju: na leđima sa podignutim nogama ili ležeći na boku sa savijenim nogama i jastukom između. Elektroterapija, terapija Infracrvenim svjetlom, manualna terapija prema potrebi.
Učinkovitost ove terapije ovisi o više faktora a to su:
Ovisi o pravovremenoj intervencija. Akutna faza - 4 - 6 tj. – provođenje neoperativne DTK što ranije nakon nastanka ozlijede - preduvjet za brži i kvalitetniji oporavak i dugoročno bolje zdrvstveno stanje. Subakutna i kronična faza – 1-2 mj i više od nastanka ozlijede - kasnijim početkom DTK terapije povećava se vjerojatnost za duži oporavak, tj veći broj terapija.
- Masaža– masaža poboljšava cirkulaciju i može smanjiti bol u donjem dijelu leđa
- Fizikalna terapija i hernija diska - Ukoliko imate herniju diska fizikalna terapija znatno će pomoći u oporavku. Nakon fizikalne terapije koja može uključivati laser, struju i masažu obično se radi plan oporavka koji uključuje vježbanje. Vježbanje će ojačati mišiće i smanjiti pritisak na diskove.
Prevencija pojave išijasa:
- Redovita tjelesna aktivnost
- Uspravna poza kod sjedenja i hodanja.
- Pogrbljenost stvara dodatan pritisak na kralježnicu.
- Oprez kod podizanja teških tereta - Do ozljeda kičme često dolazi kod naglog trzajnog podizanja tereta.
VAŽNO!!!
Kada podižete teški teret pokret činite iz nogu (nožnim mišićima), a ne iz leđa. Nožni mišići najveći su u tijelu, a leđni su vrlo osjetljivi. Ako imate neki od navedenih simptoma javite nam se na vrijeme, zakažite termin pregleda vašeg kičmenog stuba, a OSTEOMEDIC tim ce brzo i efikasno da vam otkloni simptome i bolove koje imate.